Як стати посередником

Щоб стати посередником, необхідно бажання працювати та заробляти, а також достатню кількість часу та вміння чемно спілкуватися з людьми. Ви повинні бути готові до того, що замовлення іноді доведеться викуповувати пізно вночі або вставати о 5-й ранку, щоб не пропустити початок акцій. Потрібно вміти відповідати на сотні запитань, відповіді на які ви не знаєте або, навпаки, на які вже сто разів відповідали. Ви повинні орієнтуватися в найпопулярніших магазинах та знати розмірні сітки одягу та взуття.

Робота посередником досить цікава, але потребує багато часу, якого, звичайно ж, не вистачає. Тому ми зробили все можливе, щоб заощадити час на прийом та обробку замовлень, а також викупи, формування рахунків, ведення балансів та розбір посилок.

Схема роботи

Нижче описано традиційну схему роботи посередника або організатора спільних покупок, що знаходиться в країні доставки (а не покупки). Тобто, це класична схема для тих посередників, які знаходяться, наприклад, в Україні, Росії чи інших країнах та доставляють товари зі США, Китаю, Європи.

1. Підготовка

Почати можна з найпростішого – реєстрації себе на сайті Бандлера. Напишіть про себе кілька слів, розмір комісії, магазини, з якими ви працюєте, умови доставки, оплати та прийому замовлень.

Коли ви освоїте основні принципи роботи посередника, описані нижче, і перед тим, як розпочати прийом замовлень від реальних покупців, обов'язково протестуйте всю схему роботи на собі – зробіть кілька замовлень із різних магазинів, консолідуйте покупки та отримайте їх. Таким чином ви зможете оцінити середній час доставки, навчитися користуватися всіма необхідними інструментами.

2. Збір замовлень

Знайти клієнтів вам допоможе каталог посередників Бандлера. Новому посереднику починати працювати завжди важко, оскільки він не має ні відгуків, ні рейтингу, – але це лише питання часу. Розкажіть друзям та знайомим про свої послуги, багато хто з них буде раді почати з вами працювати. Створіть групу у соціальних мережах.

Для того, щоб приймати замовлення у Бандлері, вам потрібно рекламувати вашим потенційним покупцям адресу своєї сторінки з формою замовлень. У цій формі покупець зможе залишати посилання на товари, які хоче придбати.

Як тільки покупець розмістить замовлення, ви отримаєте докладну копію замовлення на email - вона міститиме посилання на товари і в деяких випадках навіть фотографії самих товарів (працює тільки для найпопулярніших магазинів). Звичайно ж, ви бачитимете всі свої замовлення і в особистому кабінеті Бандлера. Сайт дозволяє вам групувати замовлення по клієнту та магазину, здійснювати пошук.

Після того, як надійшло замовлення від клієнта, насамперед вам потрібно переглянути посилання, перевірити, що вони правильні і товар ще є в наявності. Зверніть увагу на коментарі клієнта. Якщо все правильно, замовлення можна приймати в роботу. Потрібно також виставити рахунок клієнту додавши вашу комісію. Чи вимагати від клієнта передоплату та в якому розмірі – вирішувати вам.

3. Самостійний викуп замовлень або використання партнера-посередника

Перед тим, як купувати замовлені товари в конкретному магазині, бажано зібрати якнайбільше покупців – «компанію» – саме на цей магазин. Таким чином, ви заощаджуєте на вартості доставки від магазину до складу, також магазини часто дають знижку при досягненні певної суми замовлення. Перед покупкою не забудьте перевірити в Бандлері, чи є додаткові знижки або купони для цього магазину.

У вас є два варіанти покупки:

  1. Купити самостійно, розраховуючись своєю кредитною карткою.
    При цьому ви можете зіткнутися з проблемою, коли деякі магазини не приймають іноземних кредитних карток. Всі замовлення вам потрібно надсилати на адресу мейл-форвардингової компанії в країні покупки. Підібрати транспортну компанію ви можете у каталозі Бандлера.
  2. Передати замовлення на викуп вашому посереднику-партнеру.
    Підібрати собі партнера, який займається оптовими поставками, ви можете в каталозі Бандлера.

4. Консолідація та пересилання

Незалежно від того, купували ви товари самостійно або віддали замовлення на виконання великому посереднику, всі ваші покупки через кілька днів будуть на складі посередника-партнера або мейл-форвардингової компанії.

У цей момент вам потрібно об'єднати посилки від різних магазинів в одну велику. Цей процес називається "консолідація". Відправляти одну велику посилку набагато вигідніше з погляду вартості доставки, ніж кілька маленьких. Перед надсиланням посилки рекомендується застрахувати її.

Як правило, існує 2 типи доставки - авіа доставка (1-2 тижні) і помітно дешевша морська (6-8 тижнів). Зверніть також увагу, що мейл-форвардингові компанії, представлені в нашому каталозі, часто мають велику знижку на доставку, тому їх послуги зазвичай набагато дешевше, ніж послуги міжнародних систем пересилання на кшталт EMS.

5. Митниця та доставка клієнту

Важливим моментом підготовки посилки до відправки до вашої країни є заповнення митної декларації. Під час заповнення митної декларації не потрібно вказувати точні назви всіх товарів у посилці. Правильно – вказати категорію товару (наприклад: джинси, взуття, куртка), кількість одиниць та загальну вартість.

Зверніть увагу, що в кожній країні діють свої митні правила та обмеження на безмитне перевезення посилок. У разі перевищення ліміту потрібно буде сплатити мито. Багато наших мейл-форвардингових компаній надають послуги зі спрощення та оптимізації цього процесу.

Після того, як надіслано отримане, ваше завдання полягає в тому, щоб розгрупувати її на окремі замовлення різних клієнтів. У цьому також допоможе Бандлер.

Перед відправкою замовлення покупцю, як правило, потрібно уточнити загальну суму замовлення, додавши на замовлення додаткові витрати – вартість доставки та інше. Ви можете надіслати покупцеві оновлений рахунок.

Поширені проблеми

Нижче ви знайдете кілька типових проблемних ситуацій, які відбуваються в роботі посередників.

  1. Магазин не приймає вашу кредитну картку.
  2. Багато магазинів не приймають іноземних карток. Якщо у вас немає можливості отримати картку банку країни покупки, то єдиний варіант – звернутися за допомогою до посередника в країні покупки.
  3. Магазин надіслав не те, що ви замовляли, або товар вступив із шлюбом.
  4. Якщо товар уже надійшов у вашу країну, можна спробувати повернути товар, але це, як правило, є економічно недоцільним.
  5. Клієнт відмовляється від викупленого замовлення, не сплативши вам його вартість.
  6. Найкращий варіант уникнути цієї проблеми – брати передоплату з клієнтів.
  7. Консолідована посилка загубилася.
  8. Транспортна компанія поверне вам суму, на яку було застраховано посилку.
  9. Тому вибір страхової суми – це завжди пошук балансу між ризиком та мінімізацією витрат.
  10. Посилання затримано митницею.
  11. Це не найприємніша ситуація, але кожен посередник із нею рано чи пізно стикається. Транспортна компанія повинна надати вам спосіб зв'язку з митницею у вашому регіоні для вирішення проблем.

Поради

  1. Починайте з невеликих обсягів. Ваше завдання на першому етапі – навчитися робити все правильно та відчути впевненість.
  2. Спершу обмежте список магазинів, з якими ви працюєте. Виберіть найпопулярніші магазини нашого каталогу.
  3. Не намагайтеся «демпінгувати», надаючи найвигідніші умови в каталозі посередників на шкоду своїй вигоді. Так ви втратите право бути присутнім у каталозі. Покупці обирають не найдешевших, а найнадійніших і найвідповідальніших.
  4. Завжди намагайтеся відповідати на всі запитання покупців максимально оперативно.
  5. Підготуйте список стандартних відповідей для покупців.
  6. У разі будь-яких проблем ви завжди можете звернутися до ваших колег на нашому форумі. Багато хто з них не відмовить вам у допомозі.