янв 31

Puma проти Adidas: 70 років ворожнечі братів Дасслерів

Родинні таємниці, братерське суперництво, місто, розділене на два ворогуючі клани… Схоже на опис нового бразильського серіалу, правда? Але ні, це все відбувалося у реальному житті. Саме так складалася історія одних із найвідоміших брендів спортивного одягу – Puma та Adidas.

На початку минулого століття у місті Херцогенаурах у сім'ї робітників підростало два сини – Рудольф та Адольф. Незважаючи на те, що у хлопчиків були різні характери, вони були досить близькі та чудово доповнювали один одного. Першу світову війну сім'я пережила без втрат, але поразка, яка позначилася на всій країні розрухою та інфляцією, внесла свої корективи у життя Дасслерів. Грошей, які приносила пекарня батька, ледь вистачало на життя.

Саме тоді батьки юних Руді та Аді вирішили зайнятися пошиттям взуття. Матеріалом стало списане військове обладнання, а підошви вирізали із старих автомобільних покришок. Ось тут і з'ясувалося, що брати мали золотий набір якостей, необхідних для бізнесу: один любив вигадувати нові моделі, а другий умів продавати. Звісно, ідея шити спортивне взуття в тодішніх умовах мала сміливу безрозсудність. Післявоєнна Німеччина була надзвичайно бідною, і спорт відверто не користувався попитом. Однак відкрита в 1924 році фірма Gebrüder Dassler виявилася напрочуд рентабельним починанням: кількість замовлень швидко зростала, і серйозний прибуток теж не забарився.

enter image description here

Тим часом брати вже обзавелися власними сім'ями та, здавалося б, нічого не могло зруйнувати міцну родинну справу.

enter image description here

enter image description here

Після приходу Гітлера до влади брати вступили в нацистську партію. На той час фабрика Дасслер приносила хороший дохід. Нацисти підтримували спорт, тож компанія процвітала. На Олімпіаді 1936 року в Берліні американський легкоатлет Джессі Оуенс у кросівках Дасслерів виборов 4 золоті медалі. Це була реклама на весь світ, і незабаром кросівки братів Дасслер стали стандартом світової якості.

На них чекало блискуче майбутнє, але Друга світова війна розбила всі плани і братів призвали на фронт. Щоправда, Адольфу невдовзі дозволили повернутися, щоб керувати компанією. Конфронтація між братами поступово наростала і коли Рудольфа звільнили з полону, він також повернувся до рідного міста, але все не могло залишатися як раніше. Сьогодні історики сперечаються з приводу того, що насправді змусило Адольфа і Рудольфа так посваритися і розійтися. Багато хто стверджує: напруга зростала через суперечки між дружинами братів. Батьки Дасслера, Крістоф і Поліна, разом з Руді, Аді, їхніми двома дружинами та кількома дітьми жили в одному приміщенні і це було дуже важко. Проте ключовою подією стало саме те, що Адольфу було дозволено покинути Вермахт, повернутися і доглядати за фабрикою.

Коли було вирішено поділити бізнес, складність ситуації полягала в тому, що жоден із братів не хотів залишати рідне місто. В результаті компанія була поділена на дві половини. а межею розколу стала річка, що ділить місто на дві частини, – на одному березі розмістилася майбутня компанія Adidas, на другій – Puma. Аді заснував Adidas, зробивши назву зі свого скороченого імені і перших трьох букв прізвища. Спочатку і Рудольф зробив те саме, назвавши свою компанию Ruda (перші дві букви його імені і прізвища), але пізніше назву було змінено на Puma.

У сварку двох братів втрутилися практично всі жителі міста. На сьогоднішній день Херцогенаурах поділений на райони, в яких живуть працівники лише однієї з компаній. Відносини городян трохи нагадують стосунки вболівальників команд-суперниць, ці почуття передаються з покоління до покоління. У місті навіть існує жарт, що зустрічаючи незнайомця, насамперед дивляться на взуття, щоб зрозуміти, хто свій, а хто чужий.

enter image description here

Протистояння братів не зупинилося лише на місцевому рівні, воно торкнулося Олімпійських ігор та Чемпіонатів світу з футболу. Адольф і Рудольф смітили нечуваними сумами грошей, щоб залучити до реклами своєї компанії якомога більше зірок. Причому останні використовували цю ситуацію на свою користь і переходили від одного бренду до іншого, як тільки чули шарудіння банкнот. Прагнення порушити авторитет ворожої компанії настільки було велике, що з усіх боків доносилися звинувачення в крадіжці ідей.

Ціла війна вибухнула навколо підписання контракту із зіркою футболу – Пеле. Знаючи, що намагаючись перевищити пропозиції один одного на аукціоні, компанії можуть вийти за межі, Рудольф і Адольф уклали своєрідну угоду, за якою ніхто з них не повинен був претендувати на співпрацю з Пеле. Але представник компанії Puma на ім’я Ханс Хеннінгсен зв’язався з Пеле та запропонував йому 25 000 доларів США (з додатковими 100 000 доларів у наступних угодах) за жест, який зробить марку синонімом спорту на десятиліття вперед. За кілька секунд до початку чвертьфінального матчу Чемпіонату світу між Бразилією та Перу Пеле вийшов прямо на середину поля та попросив у суддів час, щоб він міг зашнурувати взуття. Здавалося б, нічого особливого, але амери збільшили масштаб і мільйони глядачів побачили – він у фірмових бутсах Puma.

enter image description here

З роками до рекламний кампаній долучилися майже всі відомі спортивні особистості. Adidas обрали футболісти, такі як Франц Беккенбауер та Зінедін Зідан (пізніше Девід Бекхем і Ліонель Мессі), до них приєднався і культовий боксер Мухаммед Алі. Проте на стороні Puma "грали" Пеле і Марадона, а також зірка тенісу Борис Беккер.


enter image description here

Адольф Дасслер (засновник Adidas) та Рудольф Дасслер (засновник Puma)

Рудольф Дасслер помер від раку легенів 27 жовтня 1974 року у віці 76 років. Адольф дожив до 78 років і помер 6 грудня 1978 року від серцевої недостатності. Обидва чоловіки хотіли, щоб їх поховали у рідному місті Херцогенаурах, але через ворожнечу вони фактично були поховані в абсолютно різних кінцях міста. Навіть після смерті вони залишаються символічно розділеними рікою, щоб ніколи більше не возз'єднатися.

Минуло багато років після сварки братів і сьогодні Adidas став найбільшим спортивним брендом у Європі (на світовому ринку поступається тільки Nike). Тим часом, Puma вважається третім (іноді четвертим) за величиною брендом спортивного одягу. І нічого б цього не сталося без сімейної ворожнечі у 40-х роках мнулого сторіччя.

У 2009 році співробітники компаній організували товариський футбольний матч, в якому брали участь працівники та керівники кожного бренду. М'яч для гри був спеціально виготовлений з логотипами обох компаній, також обидва логотипи можна було побачити на футболках гравців та на полі. Це був хороший спосіб показати, як змінилися часи.

enter image description here

enter image description here

Йохен Цайтц (голова Ради директорів Puma) та Герберт Хайнер (генеральний директор Adidas) на дружньому матчі 21.09.2009

Проте, перемир’я виявилося недовгим. Вже у 2013 Puma позивалися проти Adidas за підробку фірмової підошви, а у 2015 – за порушення прав на запатентований дизайн, але то вже новітня історія...


До речі, під час пандемії 2020-21 років, за даними Forbes, українці почали купувати більше одягу та взуття Puma, а мережа магазинів в Україні збільшилася на 40%.

Якщо ви хочете купити брендові кросівки з найкращими знижками, обов’язково зазирніть в американські та європейських магазини Puma та Adidas. Також купити спортивне взуття можна в мультибрендових магазинах та аутлетах, а про вигідну та швидку доставку потурбуються посередники Бандлера.

Про те, як почати замовляти в закордонних магазинах з доставкою в Україну, розповідаємо тут >>

shopogol
413
0